Κυριακή 3 Απριλίου 2011

.::Αστέρας Τρίπολης - Αρης 1-2::.

Ο Αρης με αριθμητικό μειονέκτημα γύρισε το παιχνίδι και πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη (2-1). Χαμένο πέναλτι από τους γηπεδούχους στο 89', ενώ Καστίγιο και Φρανκού πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Οι "κίτρινοι με τη νίκη αυτή διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες του για τα πλέι οφ, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκε για ακόμα μία φορά στην έδρα του φέτος και παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.
Στα πρώτα λεπτά φοβόταν ο "Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη" με αποτέλεσμα να γίνει μόνο μία προσπάθεια για γκολ μέχρι το 27' Σε εκείνο το λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης άγγιξε το γκολ με κεφαλιά του Μάρτινς, αλλά ο Ρονάλντο Γκιάρο πάνω στη γραμμή έδιωξε και κράτησε το μηδέν στην άμυνα του.
Στο 32' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με φάουλ του Ουριμπάρι, ωστόσο ο Κωνσταντινέας λανθασμένα δεν μέτρησε το τέρμα. Τελικά ο Μεσσήνιος ρέφερι έδειξε τη σέντρα τρία λεπτά αργότερα, όταν και πάλι από φάουλ του Ουριμπάρι ο Ορόθκο πιο ψηλά από όλους με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάνμα
Ο Σάκης Τσιώλης βλέποντας την ομάδα του να βρίσκεται σε... άλλο γήπεδο, έριξε στον αγώνα τον Καζναφέρη στη θέση του Σακάτα στο 38'. Τα πράγματα για τον Αρη έδειξαν να γίνονται χειρότερα στο επόμενο λεπτό, όταν ο Καστίγιο αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα, επειδή πάτησε επίτηδες ρον πεσμένο Μπαστία στο γόνατο.
Αν και με αριθμητικό μειονέκτημα οι "κίτρινοι" κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν πάνε στα αποδυτήρια μετά από μία απερίσκεπτη ενέργεια του Μπαρτολίνι. Ο τελευταίος κράτησε τον Κόκε μέσα στην περιοχή και ο αρχηγός του Αρη από το σημείο του πέναλτι σημείωσε το 1-1.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Αστέρας μπήκε δυνατά και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο Χουάνμα έδινε ρεσιτάλ άστοχων εξόδων, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σημαδέψουν τα αντίπαλα δίχτυα. Τελικά το πλήρωσαν στο 62' όταν ο Λαζαρίδης με κοντινό πλασέ νίκησε τον Ντεγκρά και δεν επέτρεψε στην πρώην του ομάδα να κατακτήσει ούτε ένα βαθμό.
Στο 85' ο Φρανκού πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια για θέατρο, όμως ο Κωνσταντινέας είχε και πάλι λανθασμένη άποψη. Ο άσος του Αστέρα Τρίπολης δεν έπεσε μόνος του στο έδαφος και αντί για το πέναλτι πήγε στα αποδυτήρια. Το λάθος διορθώθηκε με λάθος, καθώς στο 88' ο Μεσσήνιος ρέφερι είδε μόνο αυτός παράβαση στο μαρκάρισμα του Φατί πάνω στον Ματούσιακ. Ο Χουάνμα "μάντεψε" σωστά και απόκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπαστία χαρίζοντας έτσι το τρίποντο στον Αρη.

Γήπεδο: Αστέρα Τρίπολης
Διαιτητής: Π. Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Γ. Πάνου (Αιτ/νιας), Η. Αλεξέας (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Μ. Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Αστέρας Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Ρουμπίλ, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης (70' Φορτούνης), Φρανκού, Ουντότζι (60' Αρσενίεβιτς), Ροτζέριο Μάρτινς (79' Παπάζογλου), Ματούσιακ
Πάγκος: Αναστασόπουλος, Αλβες, Αρσενίεβιτς, Φορτούνης, Τσαμπουρής, Παπάζογλου, Κερ
Αρης (Σάκης Τσιώλης):  Χουάνμα, Βανγκέλι, Μίσελ, Λαζαρίδης, Ρονάλντο Γκιάρο, Σακάτα (38' Καζναφέρης), Φατί, Τόχα, Καστίγιο, Κόκε (70' Μενδρινός), Τσέζαρεκ (58' Πορτίγια).
Πάγκος: Βελλίδης, Πορτίγια, Μενδρινός, Κουλουχέρης, Οριόλ, Περέιρα, Καζναφέρης

Η εξέλιξη του αγώνα

90' Τέλος αγώνα
89' Ο Μπαστία εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Χουάνμα έπεσε στην αριστερή του γωνία και απόκρουσε
88' Ο Ματούσιακ έπεσε θεαματικά στην περιοχή και ο Κωνσταντινέας έδειξε την κίτρινη στον Φατί  και την άσπρη βούλα
87'
90' Τέλος αγώνα 89' Ο Μπαστία εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Χουάνμα έπεσε στην αριστερή του γωνία και απόκρουσε 88' Ο Ματούσιακ έπεσε θεαματικά στην περιοχή και ο Κωνσταντινέας έδειξε την κίτρινη στον Φατί  και την άσπρη βούλα 87' Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά πάσα του Μπαρτολίνι , ο Παπάζογλου μέσα από τη μικρή περιοχή αμαρκάριστος επιχείρησε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
85' Ο Φρανκού αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα για θέατρο και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Ρονάλντο Γκιάρο έβαλε τον αγκώνα του στον παίκτη του Αστέρα, ο οποίος δεν φαίνεται να πέφτει μόνος του
80'
 Σουτ του Παπάζογλου από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
79'
 Ο Παπάζογλου στη θέση του Μάρτινς
70'
 Ο Φορτούνης στη θέση του Λαδάκη
70'
 Ο Μενδρινός στη θέση του Κόκε
68' Κίτρινη
στον Φρανκού
65' ΓΚΟΟΛ 1-2 Ο Πορτίγια εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Λαζαρίδης πετάχτηκε μπροστά από τον Μπαρτολίνι και με κοντινό πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
63'
 Σουτ Μάρτινς από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι
60'
 Ο Αρσενίεβιτς στη θέση του Ουντότζι
58'
 Ο Πορτίγια στη θέση του Τσέζαρεκ
55' Κίτρινη
 στον Βανγκέλι
53'
 Σουτ του Ροτζέριο Μάρτινς έξω από την περιοχή, ο Χουάνμα έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε
49'
 Φάουλ Ουριμπάρι από τα δεξιά, άστοχη έξοδος του Χουάνμα, ο Μπαστία επιχείρησε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Τέλος ημιχρόνου
45' Κίτρινη
 στον Καζναφέρη

43' ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Ο Κόκε νίκησε τον Ντεγκρά από το σημείο του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας

41' Ο Μπαρτολίνι κράτησε τον Κόκε από τη φανέλα και ο Κωνσταντινέας έδειξε την άσπρη βούλα και την κίτρινη στον παίκτη του Αστέρα Τρίπολης
39' Κόκκινη στον Καστίγιο που πάτησε επίτηδες τον πεσμένο Μπαστία

38'
 Ο Καζναφέρης στη θέση του Σακάτα
35' ΓΚΟΟΟΛ 1-0Φάουλ Ουριμπάρι από τα δεξιά, ο Ορόθκο στην καρδιά της άμυνας πιο ψηλά από όλους, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Χουάνμα
32' Ο Ουριμπάρι εκτέλεσε το φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε στο έδαφος μπροστά από τον Χουάνμα και κατέληξε στα δίχτυα. Ο κ. Κωνσταντινέας δεν μέτρησε το γκολ για επιθετικό φάουλ. Οπως φάνηκε από το ριπλέι δεν υπάρχει κάποια παράβαση
27'
 Σέντρα Φρανκού, κεφαλιά του Ροτζέριο Μάρτινς, ο Ρονάλντο Γκιάρο πάνω στη γραμμή έδιωξε
23' Κίτρινη
 στον Ουριμπάρι

18'
  Οι δύο ομάδες δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ούτε μία ευκαιρία στο παιχνίδι
14'
 Σουτ Ματούσιακ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε σε πόδια αμυντικού και έφυγε κόρνερ
10'
 Ο Πουλίδο έκανε ζέσταμα μαζί με τους συμπαίκτες του, αλλά ένοιωσε ενοχλήσεις και έμεινε εκτός 18αδας. τη θέση του πήρε ο Κερ