Κυριακή 3 Απριλίου 2011

.::ΠΑΟΚ - Λάρισα 1-0::.

Ο Αθανασιάδης πέρασε στο 66' στη θέση του Μουσλίμοβιτς και τρία λεπτά αργότερα χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί της Λάρισας, που πια δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.
Ο Μάκης Χάβος επανέφερε τον Χαλκιά κάτω από τα δοκάρια του «δικεφάλου» του βορρά. Ο διεθνής Έλληνας τερματοφύλακας είχε δεξιά του Έτο και αριστερά του τον Λίνο ενώ οι Κοντρέρας και Μαλεζάς ήταν οι κεντρικοί αμυντικοί για τους γηπεδούχους. Αμυντικά χαφ οι... γνωστοί Γκαρσία και Βιτόλο. Από κει και πέρα, Βιερίνια δεξιά στην επίθεση, Ελ Ζααρ αριστερά, Μουσλίμοβιτς στην κορυφή και ο Ιβιτς από πίσω του σε πιο ελεύθερο ρόλο.
Στην απέναντι όχθη, ο Νίκος Κωστένογλου προτίμησε και αυτός ένα σχήμα 4-2-3-1, με τον Αμπάρη κάτω από τα δοκάρια, τους Ταλ, Νταμπίζα, Ταυλαρίδη και Κατσιαρό από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα, με αμυντικά χαφ τους Τόζακ και Ιγκλέσιας. Πανκράτ, Μετίν, Τσιμπάμπα αγωνίστηκαν πίσω από τον Κουζέν και είχαν αρκετούς ελεύθερους χώρους.
Οι γηπεδούχοι απέκτησαν από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα στο πεντάλεπτο 15'-20', ο ΠΑΟΚ απείλησε τρεις φορές την εστία του Αμπάρη όμως Ίβιτς, Βιερίνια και Ελ Ζαάρ δεν κατάφεραν σε διαδοχικές περιπτώσεις να σκοράρουν.
Από τη δική τους πλευρά, οι «βυσσινί» άρχισαν σιγά σιγά να προωθούνται και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο παιχνίδι (ιδιαίτερα μετά το 30' όταν και αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Γκαρσία), με τους Τσιμπάμπα και Κουζέν να αποτυγχάνουν να βρουν στόχο στις λιγοστές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στο πρώτο μέρος.
Αντίθετα όμως στο δεύτερο, οι Θεσσαλοί περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Ο ΠΑΟΚ τους έριξε στα... σχοινιά και φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος, παρά το γεγονός πως οι παίκτες του Κωστένογλου ήταν προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα... Στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν φτάνει μόνο αυτό.
Τη λύση τελικά στον «δικέφαλο» του βορρά έδωσε ο Αθανασιάδης που λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, στάθηκε τυχερός αλλά και ικανός και πέτυχε το γκολ που έμελλε να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ.
Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα (άλλωστε τα πλέι οφ είναι πια ο μεγάλος της στόχος) αντίθετα με την ΑΕΛ που έμεινε στους 25 βαθμούς και πολύ πολύ δύσκολα πια θα αποφύγει τον υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία.

Η εξέλιξη του αγώνα
90'+
 Λήξη αγώνα
90' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή στον Ταλ, για αντικανονικό χτύπημα πάνω στον Βιερίνια
89'
 Μακρινό φάουλ του Μετίν, κεφαλιά του Νταμπίζα, εντυπωσιακή και σωτήρια επέμβαση του Χαλκιά
77'
 Ο Κανόμπιο στη θέση του Μετίν
73'
 Από μία κίτρινη κάρτα σε Κοντρέρας και Κουζέν
72' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσιμπάμπα να αστοχεί από καλή θέση...
71' Ο Τσιμπάμπα βρέθηκε απέναντι από τον Χαλκιά όμως έστειλε την μπάλα άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία
70'
 Κίτρινη κάρτα στον Μετίν
69' 1-0 Συρτή σέντρα του Λίνο από αριστερά, ο Αθανασιάδης κέρδισε την κόντρα μέσα στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ
66'
 Ο Αθανασιάδης στη θέση του Μουσλίμοβιτς
62'
 Ο Αμπουμπακάρι στη θέση του Κόζακ
61' Κίτρινη κάρτα στον Τσιμπάμπα
59' Ο Σαλπιγγίδης πέρασε στη θέση του Βιτόλο
58' Μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας, άουτ
52' Μακρινό σουτ του Αρίας, άστοχο
48' Ευθύβολο σουτ του Μουσλίμοβιτς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Αμπάρης
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
45'+ Λήξη ημιχρόνου
40' Σέντρα από αριστερά, δυνατή κεφαλιά του Κουζέν, άουτ
37' Γυριστό σουτ του Τσιμπάμπα μέσα από την περιοχή, άουτ
30' Ο Αρίας στη θέση του Γκαρσία, που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού
29' Σέντρα του Κατσιαρού από αριστερά, κεφαλιά του Νταμπίζα, η μπάλα πάνω από το δοκάρι
28' Κίτρινη
 κάρτα στον Ιγκλέσιας
21' Συρτό σουτ του Ελ Ζαάρ, έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα ο τερματοφύλακας της Λάρισας
18' Σουτ του Βιερίνια έξω από την περιοχή, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Αμπάρης
15' Σουτ του Ίβιτς στην κίνηση, άστοχο
14'
 Ο Μπλάζεκ πέρασε στη θέση του Πανκράτ που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει
12'
 Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Έττο
7' Φάουλ του Μετίν από το χώρο της μεσαία γραμμής, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τσιμπάμπα, μπλόκαρε σταθερά ο Χαλκιάς στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε...

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Γούκος (Ηπείρου)