Κυριακή 3 Απριλίου 2011

.::Ολυμπιακός Βόλου - Skoda Ξάνθη 3-0::.

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε εύκολα 3-0 της Skoda Ξάνθης στο "Πανθεσσαλικό", αλλά δεν "σφράγισε" τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη πήγε στους 44 βαθμούς (όσους έχει και ο ΠΑΟΚ) και βρίσκεται στο +5 από τον Άρη, που ανέβηκε στην 6η θέση, με τις δύο ομάδες να κοντράρονται την επόμενη αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη.

Η ήττα της Καβάλας λειτούργησε θετικά για τους Θεσσαλούς, για τους οποίους το ιδανικό σενάριο θα ήταν να ισοφάριζε ο Αστέρας τον Άρη (η ομάδα της Τρίπολης έχασε πέναλτι λίγο πριν το φινάλε). Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, όμως, έφυγε με τη νίκη από την Αρκαδία κι έτσι το ματς της προτελευταίας αγωνιστικής απέκτησε τεράστια σημασία. Αν ο Ολυμπιακός Βόλου φύγει από το "Βικελίδης" με τον βαθμό, τότε αυτόματα θα εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Στην περίπτωση της ήττας, οι Βολιώτες θα θέλουν βαθμό (ή ακόμη και βαθμούς) στην αυλαία με τον Παναθηναϊκό κι ενώ ο Άρης θα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την αδιάφορη βαθμολογικά Ξάνθη.

Η εξέλιξη του αγώνα

90'+4'
 Λήξη του αγώνα
89' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
86'
Κλείνει τις αλλαγές του και ο Κατσαβάκης, βάζοντας τον Ροντρίγκες στη θέση του Μαρτίν
85'
Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο Ψυχογιός αντί του Σανκαρέ
83'
Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη, ο Τσουμάνης στη θέση του Τζάγκι
83' ΓΚΟΟΟΛ (3-0): Ο Τόμας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουμπίντες πέτυχε το 3-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου
78'
Κίτρινη κάρτα στον Βάλλα
75' Ο Σανκαρέ έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ και γύρισε την μπάλα στον Ακόστα, ο οποίος από τη μικρή περιοχή σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 3-0
74' Σέντρα του Ουμπίντες, κεφαλιά του Ακόστα, ακόμη μία εντυπωσιακή απόκρουση του Γκσπούρνινγκ, που έδιωξε σε κόρνερ
74'
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Ακόστα να περνάει στη θέση του Μπρέσκα
72'
Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Σουάνης αντί του Βασιλακάκη
69'
Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο
67' ΓΚΟΟΟΛ (2-0): Ο Σολάκης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γκσπούρνινγκ και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων
61'
Κίτρινη κάρτα στον Κιντάνα
60' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να ισοφαρίσει, με τον Καζάκη να σουτάρει από την περιοχή και τον Γιακούποβιτς να του λέει "όχι" με εντυπωσιακή απόκρουση
57'
Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Μάνταλο να περνάει στη θέση του Μπόατενγκ
55' Διπλή επέμβαση του Γκσπούρνινγκ, που σταμάτησε το αρχικό σουτ του Σολάκη και από την περιοχή και το δεύτερο του Ουμπίντες, που πήρε το "ριμπάουντ"
46'
Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

45'+3'
Τέλος του πρώτου μέρους
45'+2' Η Ξάνθη έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Σταθάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να σημαδεύει το δοκάρι του Γιακούποβιτς
44'
Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ
40'
Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα
39'
Κίτρινη κάρτα στον Μπόατενγκ
34' ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ο Σανκαρέ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουμπίντες από δεξιά άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό Βόλου

26' Η Ξάνθη κάνει για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία της, με τον Μαρσελίνιο μετά από κεφαλιά-πάσα του Καζάκη να σουτάρει μόλις άουτ από το ύψος της περιοχής
18'
Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη
10'
Κίτρινη κάρτα στον Ρόκα
9' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο
7' Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τους γπεδούχους, με τον Ουμπίντες να σεντράρει από δεξιά, τον Μαρτίν να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και τον Γκσπούρνινγκ να αποκρούει και να διατηρεί ανέπαφη την εστία του
5' Ο Γκσπούρινγκ είπε "όχι" με διπλή προσπάθεια στο σουτ του Μπρέσκα με το δεξί από την περιοχή
1' Ευκαιρία με το "καλημέρα" για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Μαρτίν στο πρώτο δοκάρι να πλασάρει στην κίνηση μετά από σέντρα του Ουμπίντες και να στέλνει την μπάλα άουτ
1' Έναρξη της αναμέτρησης